ZUS planuje zmiany w komunikacji z płatnikami. Od 1 stycznia 2023 każdy przedsiębiorca będzie musiał posiadać własny aktywny profil na portalu PUE ZUS a całość komunikacji z ZUS będzie odbywać się za jego pośrednictwem. Znaczy to, że ZUS przestanie przesyłać jakąkolwiek korespondencję do przedsiębiorców tradycyjną pocztą.

Zmiana będzie dotyczyć wszystkich płatników, nawet tych, którzy opłacają składkę wyłącznie za siebie. Dotąd taki obowiązek dotyczył tylko płatników zatrudniających co najmniej 5 osób.

Aby aktywować indywidualne konto na PUE ZUS, należy najpierw założyć profil na PUE, a następnie potwierdzić tożsamość zakładającego profil. Można to zrobić samodzielnie, czyli założyć konto online i następnie je potwierdzić przy pomocy profilu zaufanego np. w bankowości elektronicznej, kwalifikowanego podpisu elektronicznego, e-podpisu czy ePUAPu.

Oprócz korespondencji od ZUS na swoim koncie będą mogli Państwo na przykład sprawdzić aktualne saldo, podglądnąć rejestr ubezpieczonych czy przesłać wniosek o wypłatę zasiłku. Zachęcamy by nie zwlekać z założeniem konta do momentu wejścia w życie zmienionych przepisów.

Zostawiamy link do strony ZUS na której znajdą Państwo wszystkie szczegóły:

https://www.zus.pl/baza-wiedzy/o-platformie-uslug-elektronicznych-pue-/o-platformie-uslug-elektronicznych-pue-/jak-zarejestrowac-konto-na-pue